Pri psihološkem svetovanje je nujno potrebna supervizija in moje delo poteka pod supervizijo mag. Ivane Mandarić (učiteljica in supervizorka transakcijske analize – psihoterapevt PTSTA-P).
Supervizija v psihoterapiji je ključen element za zagotavljanje visoke kakovosti terapevtskega dela in varnosti pacientov. Gre za strukturiran proces, v katerem izkušen terapevt (klinični supervizor) nadzoruje in usmerja delo manj izkušenega terapevta (supervizanta ali kandidata za licenco). Supervizija v psihoterapiji ima več pomembnih ciljev:
Izboljšanje terapevtskih veščin: Supervizija omogoča supervizantom priložnost za razpravo o svojih terapevtskih praksah in izzivih. Klinični supervizor lahko nudi povratne informacije, nasvete in strategije za izboljšanje terapevtskih veščin.
Razumevanje dinamike strank: Supervizija pomaga terapevtom bolje razumeti dinamiko odnosov s strankami, prepoznati potencialne težave in razvijati boljše strategije za obravnavanje teh težav.
Etična in pravna usmeritev: Supervizorji lahko supervizantom pomagajo razumeti in upoštevati etična načela in zakonodajo, ki se nanašajo na psihoterapijo. To je ključno za zagotavljanje varnosti strank.
Samorazvoj in osebna rast: Supervizija spodbuja osebno rast terapevtov in jim omogoča raziskovanje lastnih čustev in reakcij v terapevtskem procesu. To pomaga izboljšati zavedanje terapevtov in preprečuje prenos lastnih težav na stranke.
Certifikacija in licenciranje: V mnogih državah je supervizija obvezna za terapevte, ki želijo pridobiti licenco ali certifikat za izvajanje psihoterapije. Supervizija je del zahtev za usposabljanje in strokovni razvoj.
Supervizija v psihoterapiji poteka v varnem in zaupnem okolju, kjer supervizant lahko odprto razpravlja o svojem delu, dvomih in izzivih. To omogoča stalno izboljševanje terapevtskih veščin ter povečuje kakovost terapevtskega dela. Supervizija je tako ključna za zagotavljanje uspešne in etične prakse v psihoterapiji.